korp! Rotalia: www.rotalia.ee » ET » Rotalia fondid » SA Rotalia Fond » Toetajad » Gunnar Hiis ja Ernst Hiis

Gunnar Hiis ja Ernst Hiis

Gunnar Hiis
Emeriitvilistlane Gunnar Hiis

Elukäik

Gunnar Hiis on sündinud Tartus, aga üles kasvanud Tallinnas ja truu Kassisaba elanik, Westholmi alg-, kesk- ja gümnaasiumi kasvandik, vabatahtlik sõjamees Soomes ja vähem vabatahtlik ka mujal. Ta on enda kohta öelnud: "eluga väljas, auguga keres ja ristiga rinnal". Saksamaal astus ta Kieli ülikooli arstiteadust tudeerima ja 1947. aastal eesti üliõpilaste kokkutulekul astus ta koos koolivendade Jaak Kukk ning Olaf Millertiga Rotalia perre. Peale nende kolme liitusid pisut hiljem Rotaliaga veel tema klassivennad Fred Ise ja Eino Kooba, kõik need mehed emigreerusid hiljem Ameerika Ühendriikidesse.

Rootsi sõitis Gunnar aastavahetusel 1949/50 ja asus poole kohaga tööle Uppsala ülikooli haigla laboratooriumis uurimisassistendina, teise poole päevast töötas ta sama ülikooli statistikainstituudis ja väga paljud õhtud ka Uppsala kõige vanemas restoranis nõudepesijana ning kõhutäitjana. Jaanuaris 1952 kohtus Gunnariga üks inglise arstirohufirma esindaja ja pakkus paremat elu kui senini. Sinna valdkonda ta jäigi, kogunisti 39 aastaks. Ta nägi väga palju ilma ja inimesi ning tema visiitkaardil seisis "Fellow Royal Society of Medicine, London", mis tähendas, et ta sai oma paljudel külaskäikudel Londonis peatada nende klubiruumides. Mälestusesemete hulgas oli tal Soome presidendi poolt antud Valge Roosi Orden ja Eesti presidendi Lennart Meri poolt Kotkarist V.

Rotalia tegevusest on Gunnar osa võtnud Rootsi tulekust saadik nii, et tekkel on päris hõre. Ta on osalenud ka Rotalia üritustel Torontos ja Vancouveris.

Ernst ja Gunnar Hiisi nimeline rebasstipendium

Ernst Hiis
Ernst Hiis

Gunnari isa – Ernst Hiis - tuleb oma nimega pildi sisse sellega, et Rotalia sihtasutuse põhikapital tuleb Estonia klaverivabrikust saadud rahast ja see vabrik sai (uue) alguse pärast sõda kui Ernst Hiis, kes oli eluaeg klavereid ehitanud, sai väga primitiivsetes tingimustes ühe klaveri valmistada, mis andis tõuke Tallinna klaverivabriku asutamiseks. Vabriku loojaks ja peainseneriks saigi Ernst Hiis ning ta ristis oma konstrueeritud kontserttiibklaveri ESTONIA nimega. Seega siis võib või peab Ernst Hiisi tituleerima kui Eesti klaveri "Grand Old Man". Lisada veel see, et ta elas 1872-1964 ja sündis Luunja möldri pojana, Tartumaal, nagu kõik Gunnar Hiisi ema-isa sugukond iidsest ajast.

Lisainfo

Ernst Hiis Wikipedias

Estonia klaverivabrik - Ernst Hiis’i 1893. aastal omal käel valmistatud klaverist algab Estonia klaveri ajaarvamine – sai ju Hiisi klaverimudel hiljem aluseks pillidele, mida Tallinna Klaverivabrikus Estonia nime all tootma hakati.

Leidsid kirjavea? On soovitusi selle lehe kohta? Võta ühendust veebimeistriga.