korp! Rotalia: www.rotalia.ee » ET » Rotalia fondid » Rotalia Foundation (USA) » Toetajad » Enn Raidna

Enn Raidna

Enn Riho Raidna sündis 24. mail 1936. aastal. Ta oli Aarne Raidna ja tema abikaasa Vilhelmine Stambergi ainus poeg. Kuni 1944. aasta massiküüditamiseni elas Enn koos vanematega Tallinnas. Siis arreteeris Nõukogude võim Ennu isa ja saatis ta Siberisse. Rohkem ei ole Aarne Raidna kohta midagi kuuldud. Ema pages koos Ennuga metsa ning sealt õnnestus neil põgeneda Läände. Saksamaa piirilt saadeti nad ühte Saksa talusse elama. Enn ja ema jäid Saksamaale põgenikelaagrisse kuni lõpuks, 1949. aastal, lubati neil emigreeruda Ameerika Ühendriikidesse. USAs elas Enn mitmes linnas: esmalt New Yorgis, hiljem lääne rannikul Los Angeles'is ja seejärel Portlandis, Oregoni osariigis.

Enn teenis oma uut kodumaad Ühendriikide lennuvägedes ning pärast seda osutus võimalikuks jätkata õpinguid California Ülikoolis Los Angeles'is ning California Polütehnilises Ülikoolis G.I. Billi nimelise stipendiumiga. Samal ajal ei unustanud Enn korrakski oma eesti sünnipära ja oli aktiivne igas Eesti kogukonnas, kus ta elas. 1962. aastal sai Ennust Los Angeles'is korporatsioon Rotalia liige.

1965. aastal abiellus Enn Raidna eestlanna Linda Kruusimaaga. Linda oli samuti Ameerika Ühendriikidesse saabunud immigrant, kellega ta tutvus Portlandi Eesti Seltsi kaudu. Aasta hiljem kolisid Enn ja Linda Seattle'isse, Washingtoni osariiki, kus Enn asus tööle arvutikujundaja ja joonistajana, esialgu USA valitsuse juurde ning hiljem Boeingusse. 1969. aastal sündis Ennul ja Lindal esimene poeg Allan Peeter ning aasta hiljem teine poeg Paul Aarne.

Kogu Nõukogude Liidu okupatsiooni aja uskusid Enn ja Linda kaljukindlalt eesti kultuuri säilitamise vajadusse. Koos õpetasid nad oma poegadele eesti keelt, õhutasid neid tegelema eesti rahvatantsude ja lauludega ning sisendasid neile austust eesti kommete ja traditsioonide vastu. Enn jätkas osalemist Eesti Seltsis Seattle`is, juhtides koos teiste Seattle'is elavate Rotalia liikmetega sealse Eesti Seltsi tegevust. Enn koos teiste Rotalia meestega tegi ära suure töö vaba Eesti taastamise nimel: püüdsid mõjutada USA kongressi, osalesid Nõukogude-vastastes meeleavaldustes ning jagasid oma vaateid nendega, kes vähegi huvi tundsid.

Enn suri 1996. aastal, kuid tema hing ning väsimatu sünnimaa väärtuste, traditsioonide ja kultuuri toetamine elab edasi tema pärandis. Ennu poeg Paul astus oma isa jälgedes Rotaliasse ning korporatsiooni värvid määrati talle 1997. aastal.

Paul Raidna, sertifitseeritud riiklikuks audiitoriks Seattle'is, Washingtoni osariigis, oli ka üks esimesi Rotalia Fondi stipendiumi saaja. Pärast Washingtoni Ülikooli lõpetamist asus Paul tööle juhtivatele kohtadele raamatupidamises ja panganduses. Hetkel töötab ta finantsjuhina ühes Ameerika Ühendriikide suuremas graafilise trükkimisega tegelevas ettevõttes. Paul on aktiivne Eesti Seltsi Direktorite Nõukogu liige ning mitme Eesti organisatsiooni pikaajaline toetaja. Pärast Eesti taasiseseisvumist on ta korduvalt käinud ja reisinud Eestimaal.

2000. aastal alustas Paul Raidna oma hiljuti lahkunud armastatud isa mälestuseks rahaannetamist Rotalia Fondi kahe stipendiumi jaoks. Sellise päranduse ja tulevikku suunatud annetuste abil loodab Paul aidata Eesti tudengitel realiseerida oma potentsiaali ja toetada nende kodumaa heaolu.

Paul Raidna

Leidsid kirjavea? On soovitusi selle lehe kohta? Võta ühendust veebimeistriga.