korp! Rotalia: www.rotalia.ee » ET » Rotalia fondid » Rotalia Foundation (USA) » Toetajad » Bruno ja Helge Laan

Bruno ja Helge Laan

Bruno Laan on elukutselt ehitusinsener. Peale ülikooli lõpetamist asus tööle ehitusinsenerina Los Angeleses asuva Fluor Corporation'i juurde tegeledes peamiselt õli rafineerimise vabrikutega, keemia vabrikutega, elektri jõujaamadega, sadamatega. Töö ülesandeil ta pidi aeg-ajalt reisima, mis on viinud teda kaugetele maadele igal kontinendil.

Ta on California inseneridekoja liige omades diplomeid Civil Engineer ja Structural Engineer. On ka inseneridekoja liikmeks Louisianas, Ohios, Washingtonis, Illinois'is, Maine'is ja Alaskas. Ta on Structural Engineers of Southern California liige ja American Society of Civil Engineers liige astmega Fellow.

Kui Ronald Reagan oli veel California kuberneriks ta kutsus aastal 1967 Bruno Laan'e neljaks kuuks Governor's Survey on Efficiency and Cost Control Committee liikmeks. Komitee liikmena Laan hindas California maanteede valitsuse tegevust tehes soovitusi tegevuse efektiivsuse tõstmiseks.

Lapsepõlve Bruno veetis Nõmmel ja lõpetas Nõmme Gümnaasiumi aastal 1944, XI lend. Kohe selle järele ta läks kommunistliku Venemaa vastu sõtta. Aasta hiljem maikuul sõja lõppedes ta jäi Tšehhoslovakkias venelaste kätte sõjavangi. Bruno ütleb, et tema siht oli küll olnud saada kindraliks, aga reamehest ta kaugemale ei saanud. Sõda lõppes enne otsa. Tal õnnestus põgeneda ja jõuda Lääne Saksamaale. Kui avati jälle ülikoolid Bruno hakkas õppima ehitusteadust algul Münchenis ja siis Karlsruhe Tehnika Ülikoolis. Kuna tema vanemad ja kaks venda olid jäänud Eestisse, Bruno oli üksi ja pidi ise muretsema ülikooli õppemaksu ja ülalpidamise eest. Astus korp! Rotalia liikmeks aastal 1948.

Aastal 1949 tal avanes võimalus välja rännata USAsse. New Yorki jõudes tal oli täpselt kaks dollarit taskus. Et eluvaimu sees hoida ta hakkas peale nõudepesijana ühes sööklas. Neli kuud hiljem tal õnnestus saada stipendiumi õppemaksu ulatuses Bostoni lähedale Tufts ülikooli. Oma toa üüri eest ta oli üliõpilaselamus koristajaks. Järgmiseks kevadeks oli tal küllalt punkte, et saada bakalaureuse kraadi ehitusteaduse alal.

Bruno õppis edasi Cambrige's Massachusetts Institute of Technology's laenates ülikoolilt raha õppemaksu tasumiseks. Ülalpidamise teenis ise. Lõpetas MIT saades Master of Science kraadi ehitusteaduse alal. Väitekirja teemaks oli "Feasibility of constant volume direct shear tests on cohesive soils".

Los Angeleses on pidevalt osa võtnud eestlaste seltskondlikust tegevusest. Ta on olnud Eesti Maja juhatuse liige 36 aastat, neist 16 aastat esimehena, Eesti Seltsi esimees ja juhatuse liige, rahvatantsu trupi Kivikasukas vanem ja liige, segakoori liige, skautüksus Tulehoidjad laagri juht ja matkadel alljuht ning EELK Los Angelese Koguduse nõukogu liige. Aastatel 1978-1979 olles Eesti Organisatsioonide Liit Läänerannikul esimees ta oli nädalapikkuste Lääneranniku Eesti Päevade peakorraldaja.

Bruno on abielus Helgega. Poeg ja tütar on mõlemad abielus samuti eestlastega ja mõlemal on poeg ja tütar.

Kui küsida miks nad Helgega tahavad toetada õpihimulisi noori, siis Bruno vastaks, et mäletab hästi oma tudengiajast kui teretulnud oli igasugune abi, et saada muretumalt koolitööd teha. Ja küll juba praegused stipendiaadid omal ajal jätkavad teadusehimuliste noorte toetamist samade mõtetega.

Los Angeles, 2002

Leidsid kirjavea? On soovitusi selle lehe kohta? Võta ühendust veebimeistriga.